Füst Milán:Amine emlékezete

 Füst Milán elbeszélése 1940-ben jelent meg először önálló könyv alakjában. Az Amine emlékezete igazi,nívós magyar irodalom-csak hát 1940-ben éppenséggel más foglalkoztatta a magyar közvéleményt,nem a szépirodalom újdonságai. Talán ennek is köszönhető,hogy az Amine emlékezete nem kapta meg méltó helyét irodalmunkban. Semmi baj,itt az idő és az alkalom az elmulasztott dolgok pótlására. Akik szeretik a jó,igazán jó magyar irodalmat,azoknak feltétlenül és jó szívvel figyelmükbe ajánljuk Füst Milán művét.

A történet főhőse egy magyar középbirtokos,akinek élete éppen tönkremenőben van. A termés lábon megrohad,intézője úgy hazudik neki,mint a vízfolyás. Házassága is romlófélben,felesége misztikus,titokzatos asszony,egyre kevésbé értik egymást. Mit tesz ilyen helyzetben egy jó magyar birtokos?Feljön Pestre kártyázni. Egy ambíciózus fiatalemberrel ül le játszani,és annyit veszít,hogy majdnem mindene odalesz. Mit csinál ilyenkor egy igazi magyar birtokos?Pesten marad és k..vázik. Régi ismerőséhez,Emma madámhoz tér be,azzal a nem titkolt hátsó szándékkal,hogy kér tőle egy kis pénzt...kölcsön...Csakhogy az élelmes madám megelőzi,mert ő meg tőle kér pénzt. 

A lány,akit Emma madám bemutat,teljesen megbabonázza hősünket. Egyáltalán nem olyan,mint a többi prosti. Nagyon érzékeny,intellektuális-filozofikus hajlamú hölgy,leginkább a görög hetérákra emlékeztet,és egyből lángra lobbantja hősünk szívét. A szerelem élvezete keveredik benne a halálvággyal,kereszténység a Kelettel (a címben szereplő Amine az Ezeregyéjszaka meséinek parázna asszonya),és hősünk egy feledhetetlen éjszakát kap,szinte ajándékba. Másnap hajnalban hazaindul családjához. Vajon épségben hazaér?És milyen hírek várják otthon?Megtudhatja,aki elolvassa Füst Milán kitűnő elbeszélését. 

Az egésznek van valami fülledt erotikus hangulata. Éppen ezért azt gondolom,tizenhat éves kor alatt nem érdemes kézbevenni ezt a könyvet. Nem azért,mert szép dolog a prüdéria,hanem azért,mert akinek nincs meg a megfelelő tapasztalata,az úgysem érti meg,miről is szól Anime emlékezete. És hogy miért kell nekünk róla emlékezni. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása