Szilágyi Ákos:Túlirányított demokrácia

Szilágyi Ákos könyvének alcíme: Oroszlecke. Ebből már minden kedves Olvasó kitalálta, hogy nagy valószínűséggel Putyinról, és az általa vezetett Oroszországról szól majd a könyv. Ez a feltételezés be is igazolódik, csakhogy Szilágyi Ákos folytonos utalásokat tesz egy másik ország másik demokráciájára- ez az ország pedig Magyarország- s arra próbálja rábírni Olvasóját, hogy találjon párhuzamokat a két ország demokráciája között. Ha a befogadó nem elég óvatos, ezt meg is teszi. Ha óvatos és tárgyilagos, akkor tisztelni kezdi Szerző ismereteit, Oroszországról való olvasottságát.
És kreativitását. Szilágyi Ákos manapság a legkreatívabb politológus. Míg a legtöbb szakember kizárólag liberális és illiberális demokrációkat ismer, addig Szilágyi Ákos további kategóriákat alkot: telekratikusan irányított demokrácia, militokrácia, irányított demokrácia ( ennek van moszkvai és szentpétervári modellje), és persze a címben is szereplő túlirányított demokrácia. Az új demokráciaelmélet egyben azt is feltételezi,hogy minden országnak megvannak a maga demokrácia-modelljei

szerintem innen, egy kis továbbgondolással érdemes olvasni ezt a könyvet. Mert ha van a politikában orosz modell, akkor van spanyol, svéd, japán és mongol modell is. Minden nemzetnek a sajátja. És ha ez igaz, akkor nekünk, magyaroknak, nincs más dolgunk, mint a saját modellünket egyre tovább finomítani, ezen dolgozni, nem pedig másolni. Mert az ügyetlen másolás lesz, nem úgy, mint amikor egy festő másolja a másik festőt, hanem mint amikor egy ötéves gyerek rajzolja kedvenc rajzfilmsztárját.
Számomra ennek a könyvnek ez a legfőbb tanulsága. Túlirányított demokrácia=orosz modell. És működik.

Kalligram Kiadó, Pozsony, 2011.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása