Ángel F. Rojas:A menekülő falu

A magyar irodalomtörténetírás szerint a mágikus realizmus valamikor az 1970-es években alakult ki. Az ecuadori zseni, Ángel f. Rojas : A menekülő falu című könyve azt bizonyítja, hogy nem. A menekülő falu című könyv kitűnően előlegezi nekünk García Márquezt, Mario Vargas Llosát, és társaikat.
A történet nagyon egyszerű- és egyben a világ legbonyolultabb története. Egy természeti csapás elől menekülnek egy ecuadori falu lakói. Rojas nem tesz mást, mint hogy bemutatja a menekülőket: történetüket, családjukat, jellemüket, lélektani " profiljukat". Találkozunk itt a gyermekét agyondolgoztató mesteremberrel, a szerencsétlen lánnyal, aki megerőszakoltak, bátyjai pedig nem tudták megbosszulni, a nagyhangú, intelligens asszonysággal, akitől még a legkeményebb férfiak is félnek, a kikapós menyecskével, aki elvágyódik a faluból, és az örök bajhozóval, aki akárhová költözik, mindig leég a háza. Az alakok bemutatása közben pedig megismerkedünk a falu múltjával és jelenével, láthatatlan kapocsaival, felszínével és mélyével.
Rojas emberábrázolása- hisen az egész regény voltaképpen semmi egyéb, mint embrábrázolás- lenyűgöző. Kirántja a szereplőket a hagyományos realizmus sablonjaiból. Ezek a figurák élnek, mozognak, szinte még a lélegzésüket is hallani. Tudatuk egyesít történelmet, jelent és jövőt. Elképesztően jó regény- egyetlen tragédiája, hogy sok jó regény van.
Kár.
Illetve:jó.

Táncsics Könyvkiadó, 1961. Ma már csak antikváriumokban véletlenszerűen beszerezhető.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása