Olga Tokarczuk:Sok dobon játszani

 Olga Tokarczuk Nobel-díjas lengyel író elbeszéléskötetét a szinte kimeríthetetlen stílusbeli és tematikai változatosság jellemzi. Ebben a könyvajánlóban nincs módunk a könyvben szereplő mind a 19 elbeszélést részletesen ismertetni. Így aztán kiválasztottam néhányat a nagyon igényes,jól megformált "kínálatból".

A Nyisd ki a szemed,halott vagy!című műben egy külsőre átlagos életet élő,középkorú lengyel hölgy igencsak belemerül egy krimibe. Egy kastély idős tulajdonosnőjét gyilkolják meg,a gyanúsítottak pedig egytől egyig krimiírók. Ez az elbeszélés illúziók és dezillúziók,szerepek és való élet ellentmondásairól szól. Meglepő befejezéssel,ahogy az már egy krimihez illik.

Az alany c.elbeszélés főhőse Samborski,a divatos és befutott író. Egy nap arra ér haza,hogy a hasonmása be akar törni a lakásába. Ez a hasonmás aztán elfoglalja Samborski lakását,beül az íróasztala mögé,dolgozik helyette. A remek prózai alkotás a mai hatvanas nemzedék kiábrándultságáról,illúzióvesztéséről szól. 

Nagyon érdekes mű A sziget,Tokarczuk igazi modern Robinson-parafrázist alkotott. Egy hajótörött férfi heteken át lakik egyedül egy szigeten,de nem keres kiutat. Be akar illeszkedni a sziget világába,helyt akar állni. Felfedezi,hogy van édesvíz a szigeten. Aztán egy szép napon meglát egy csónakot,benne egy halott nő teste. És még valami...Ebben a történetben csoda történik. Igazi,átlagos elme számára elképzelhetetlen csoda.

A világ legcsúnyább nőjével viszont csak annyi csoda történik,hogy az impresszárió feleségül veszi. Annyira kínozza a vágy a cirkuszban hétről hétre fellépő nő után...aztán a nő terhes lesz. Vajon szép vagy csúnya lesz a gyerek?Ebben az elbeszélésben az örkényi groteszk elemeit fedezhetjük fel. 

A Lila akác hősnője is boldogtalan. Gyermeke felnőtt,férjhez ment,egy igencsak jóképű és kívánatos pasihoz. Ráadásul az ifjú házasok a felső szinten laknak,míg a mama megtartotta magának az alsó szintet. A jóképű és kívánatos férfi viszont teljesen gátlástalan.Tokarczuk e művében nagyon is létező társadalmi problémát jár körbe,megkapó érzékenységgel.

A kötet címadó darabja,a Sok dobon játszani,méltó zárása ennek az elbeszélésgyűjteménynek. Hőse egy idegen városba érkező középkorú nő,aki önkényes lakásfoglalók társaságába csöppen. És dobolnak,minden éjjel,a legkülönbözőbb ütőshangszereken. Számukra ezek a furcsa,erős hangok tartják össze a várost. 

Kinek ajánljuk Olga Tokarczuk elbeszéléskötetét?Minden irodalomrajongónak:a lengyel irodalom rajongóinak,a modern irodalom rajongóinak,a pszichológiai irodalom híveinek,de akár a történelem iránt érdeklődőknek is, mindenkinek. Nagyon jó könyv. Többek leszünk tőle.

Napkút Kiadó,2006. Fordította:Mihályi Zsuzsa,Pálfalvi Lajos

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása