Örkény István:Tóték.Tragikomédia két részben

 A Tótékat annyian magyarázták már félre,hogy néhány alapvetést muszáj tenni ezzel a nagyszerű Örkény-darabbal kapcsolatosan. 

A legfontosabb talán az,hogy a Tóték nem egyéni,nem személyes dráma. Örkény István tragikomédiája történelmi példázat,a magyar nép múltja és jelene egy groteszk történetben elbeszélve. Más írók patetikus hangvételű sorstragédiákat alkottak,addig Örkény görbe tükröt tart történelmünk elé,amelyben,hogy,hogy nem,de felismerhetjük önmagunkat.

Második világháború?Lehetne az első is,de lehetne a Rákosi-korszak is. Utóbbi esetben az őrnagy lenne Rákosi Mátyás alteregója. Üldözési mániája van,nem bírja,ha áznéznek a válla felett. Kis termetű.Paranoiásan félti egészséget. Nagy munkabírású,élvezi a gépies,sehová sem vezető,nagyüzemies munkát,s másoktól is elvárja,hogy élvezzék azt.Mindemellett kitűnő manipulátor:azt állítja,Tóték hívták meg őt.  Kihasználja vendéglátóit,akárcsak a kommunista diktátor a saját népét. Feltétlen azonosulást kíván saját értékeivel,még azt sem nézi el Tótnak,hogy hajnalban álmos.Elmeséli,mit tesz katonáival az őrségben:egy szilvamagot kell egymás szájába köpniük. A dobozolás-főleg,amikor a nagy gépet is megkonstruálják, pedig az ötvenes évek szocializmusának erőltetett iparosítását metaforizálja. De miért is kell dobozolni?Egy homályos ígéret miatt,miszerint fiukat maga mellé veszi,így mentesíti a frontszolgálattól. Tehát éppen úgy,mint a kommunista retorikában:viseld el a jelen keserveit a jövő boldogságáért.Mariska eleinte a jövő generációért hozott áldozatnak minősíti az őrnagy szeszélyeinek elviselését,aztán neki is egyre kellemetlenebb. Elbújni sem lehet a rendszer elől,Tótot az ágy alatt is megtalálják.Az pedig,hogy az őrnagy visszatér,annak kifejezése,hogy aki beengedte a hazájába/házába a diktatúrát,az soha meg nem szabadul tőle. Váratlanul,más formában,de a szörnyeteg mindig visszatér.Kezére játszik mindenki:az őrült,leveleket összetépő postás,az elmebeteg elmeorvos,a hivatásából kiábrándult cinikus egyházfi.Az elmeorvos egyébként kitermeli az új embertípust,a hétéves akadémikust. 

Valahogy így,ezzel a koncepcióval kellene olvasni és színházakban játszani a Tótékat. Hogy kinek ajánljuk ezt a szinművet illetve könyvet? Amikor e rövid recenzió írója középiskolás volt,még kötelező olvasmány volt a Tóték,hogy az ma is,nem tudom. Mindenesetre jó lenne,ha 18 éves koráig minden magyar fiatal megismerné. Szerintem alapmű,fricska a magyar történelembek. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása