Révész Gy.István:Az izgága bébi

 Révész Gy.István a 20.századi magyar irodalom sokoldalú alakja volt. Írt színpadi műveket,rádiójátékot,tanulmányokat,és rengeteg krimit, ezek egy részét álnéven. Nem tartozott a kommunista rendszer ellenzékéhez,elfogadta a Kádár-rezsimet,mint politikai realitást.

Az izgága bébi című könyve 1970-ben jelent meg. Ez az az időszak,amikor minden második könyv a tudomány forradalmáról,az atomról,az űrutazásról meg efféle témákról szólt. Révész Gy.is sikeresen ragadta meg az Olvasók ezirányú kíváncsiságát. Az izgága bébi ugyanis egy tudományos felfedezés története.

Spoiler,ígérem,rövid lesz...Az 1960-as évek Budapestjén járunk. Két ifjú kutató egy hordozható Geiger-Müller számlálót vinne egy nemzetközi kiállításra. Egy presszóban,meglepetésükre,a radioaktív sugárzást jelző műszer bejelez. Talán el is könyvelnék pillanatnyi üzemzavarnak az egészet,ha pár hét múlva egy fiatal lányt nem vinnének kórházba sugárfertőzés tüneteivel. A regény két idősíkban játszódik. A másik idősík az 1956-os forradalom befejező szakasza,a november 4.utáni időszak. Zuboly,a rendkívül ambíciózus fiatal vegyész,egészen jó úton halad affelé,hogy az akkorinál sokkal olcsóbban állítson elő radioaktív izotópokat. A vegyész ki akar szökni (akkori szóval:disszidálni) a találmánnyal. Csempész segítségével akarnak,ő és ifjú barátnője,Ausztriába jutni. De a határőrök felfedezik őket,Zuboly szerelmét lelövik,a férfi menekülni kényszerül,több napig egy sziklahasadékban lapul,majd minden bátorságát összeszedve vonattal visszatér Budapestre... Visszatérve az 1960-as évekbe:nyomozócsoport alakul az ügy kivizsgálására. Megtudják,hogy a beteg fiatal lány és szerelme sokat csókolózott a lépcsőházban,sokszor ugyanannak a lakásnak a közelében. A lakásban egy Zsabai nevű villanyszerelő lakik,akit azonban napok óta senki nem látott. Spoiler vége.

Révész Gy.István a korabeli magyar történelmet teljesen a kádári ideológia jegyében ábrázolja. 1956 nála egyértelműen ellenforradalom,a kommunisták jók,a többiek eleve rosszak vagy legalábbis gyanúsak.A Kádár-rendszert a Szerző nagyon pozitívnak festi le,ha szegényesen is,de az emberek jól élnek,többségük elégedett a rendszerrel. A könyvben szereplő rendőrök nagyon okosak,intelligensek,a nyomozás során remekül együttműködnek az atomfizikusokkal,akik kivétel nélkül mind csupa jó arcok. Kétségtelen, hogy a dialógok, illetve egyes jellemek hordoznak valamiféle humort, sőt, lehet ironikusan is értelmezni az egész történetet. Úgyhogy, akit nem zavarnak a könyvben előforduló ideológiai és történelmi " korszerűtlenségek, annak ajánljuk Révész Gy.István könyvét. 

Magvető,Albatrosz sorozat, 1970.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása