Douglas Clark:Gyilkosság a leányiskolában

 Douglas Clarknak, mint krimiírónak nevét kis hazánkban nem jegyzik. Kár, mert a Gyilkosság a leányiskolában nagyon profi módon megírt bűnügyi regény. Nem azt állítom, hogy a könyvespolc dísze, de mint szórakoztató könyv kiemelkedik műfajából. 

A vidéki angol leányiskola igazgatónője titokzatos körülmények között meghal. A rendőrség idegenkezűség nyomát nem találja. Balesetre, szívszélhűdésre vagy öngyilkosságra gyanakodnak. Ám van egy igencsak gyanús körülmény. Miss Holland aznap felhívta az édesanyját,és azt mondta, meg akarja látogatni és egy örömhírt közölni vele. Azonkívül találtak Máltáról szóló utazási prospektusokat. Aki Máltára készül, valószínűleg nem lesz öngyilkos...A boncolás kimutatja,hogy Miss Holland halálát aranyeső-mérgezés okozta. Az aranyeső termése olyan, mint a borsóé, talán összekeverhette főzésnél? Az áldozat képzett botanikus volt, aligha követett el ekkora hibát. 

A helyiek- némi presztízscsata után- a Scotland Yard segítségét kérik. Masters felügyelő és csapata már kezdettől fogva gyilkosságként kezelik az ügyet. Az igazgatónő reformpedagógus volt, változtatni akart az elavult viktoriánus oktatási és fegyelmezési stíluson. A leányiskolában ezzel igencsak szerzett ellenségeket. Azonkívül meglepő, de férjhez is készült menni- ez lett volna az örömhír, amit édesanyjával közölni akart. Vajon ki volt a tettes? A hatalmára féltékeny konzervatív tanárnő? A férj, aki hirtelen elállt volna a házasságtól? A leendő férj menye ( előző házasságából való fia által), aki kínosnak érzi, hogy apósa, a sikeres üzletember, egy tanárnőt vegyen feleségül? A gyanúsítottak széles köréből mindenki maga választhat, ám a megoldás váratlan is- meg nem is....

És pontosan ettől jó Douglas Clark könyve! Mert könnyű lenne valamilyen új indítékot vagy új szereplőt, megdöntött alibit előhúzni a cilinderből. A Gyilkosság a leányiskolában című könyv rejtélyének kulcsa elejétől végéig az orrunk előtt van. 
Észrevesszük? Én nem vettem észre, próbáljon szerencsét más is! 

És ha már végigolvasta a könyvet, gondolkodjon el azon, hogy manapság sokan szidják a mai iskolákat szigorúságukért, merevségükért. Mit szóltak volna a Bramthorpe-hoz? 

Magvető, Budapest, 1983. Albatrosz sorozat.Magyarra fordította Lukács Laura.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása