Szentkuthy Miklós:Fejezet a szerelemről

 Szentkuthy Miklós (1908-1988) A magyar irodalom egyik legkülönösebb szépírója. Műveiben a klasszikus módon vett szépirodalom keveredik a filozófiával és a korszerű pszichológiával. Szentkuthy Miklós Baumgarten-díjas, Kossuth-díjas, szóval már életében felismerték írói zsenialitását.
Melyet a Fejezet a szerelemről című könyv maximálisan igazol. Nem könnyű olvasmány, inkább azoknak ajánljuk, akik már elolvasták és szellemükben fel is dolgozták a Nyugat korszakának legfontosabb alkotóit. 

A könyv cselekménye röviden a következő: egy középkorias, észak-itáliai városka szörnyű napra ébred, mivel meghalt a pápa, aki mellesleg a város szülötte volt. Az ilyenkor szokásos, Itália földjén eléggé érzelmes gyászünnepséget a város polgármesterének kellene megszerveznie. Csakhogy ő most nem tud erre koncentrálni, magánéleti problémái miatt. Felesége hosszú ideje ágyhoz kötött beteg, ő pedig, mint később kiderül, az asszony beleegyezésével, egy prostituálthoz jár. Csakhogy a prostival is kezdenek bajok lenni, ugyanis testileg-lelkileg ki van készülve. Mindeközben egy fiatal pár házasságra készül, de valahogy egyikük sincs tisztában azzal, mit is jelentene ez voltaképpen. Hogy hogyan függ össze a pápa halála, a polgármester magánéleti problémáival, s mindennek mi köze a házasulandókhoz, azt megtudhatjuk a Fejezet a szerelemről című Szentkuthy-regényből. 

De megtudhatunk sok mást is- és itt kapcsolódik Szerzőnknél a filozófia az irodalomhoz. Választ kapunk arra a kérdésre, hogy a szerelemben vajon a pénz vagy a pszichológia undorítóbb. Eltűnődhetünk azon, hogy a feleség vagy egy szerető betegsége ráz meg jobban egy férfit. Miért érzi egy élő ember családtagjait halottnak? A " szerelemkészség" miért alábbvaló a " szeretnivalónál"? Miért kíváncsiak az európai művelt emberek annyira a Közel-Keletre? Igaza volt-e Empedoklésznek, az ókori görög filozófusnak, mikor azt mondta, hogy nincs halál és nincs születés, csak az anyag örök körforgása?Van-e válasz az élet nagy kérdéseire? Miért igyekszünk a halált szituációba állítani?

A kérdések száma végtelen. Ebben rejlik Szentkuthy Miklós alkotói vénájának csodálatos volta. Hogy ír egy történetet, egy fejezetet a szerelemről, aztán mindenre rákérdez, ami azzal a történettel, annak szereplőivel, a tájjal, az idővel akárcsak gyűszűnyi kapcsolatban is áll. Ha létezik bölcseleti szépirodalom, akkor ez az. Világszínvonalú, helye lenne ennek a könyvnek az egész fejlett világban. Melyre ráférne egy kis elmélyülés. 

Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest,1984.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása