Roger J.Davies-Osamu Ikeno:A japán észjárás

 Olyan keveset tudunk mi, európaiak, Japánról. Még a műveltebbek is csak az ország emblematikusnak számító technikai kütyüiről hallottak. Roger J.Davies és Osamu Ikeno ezt a tudatlanságot kívánja oldani könyvével, melynek címe:A japán észjárás. Ismerkedés a kortárs japán kultúrával. 

Megtudhatjuk, miért is használnak a japánok a nyugatiak számára érthetetlen szavakat. Eltűnődhetünk azon, hogy mi, formálisan egalitárius világhoz szokott nyugatiak, szívesen élnénk-e az amae-nak nevezett édes függés állapotában. Vajon irigyelnénk a "mennyekből alászállott" igazgatósági tagokat, kulturális funkcionáriusokat, vagy annyit mondanánk rájuk: na, már megint egy politikai ejtőernyős...
Amit biztosan irigyelnénk, az a bigaku, a japán szépérzék, mely- ellentétben Európával ás Amerikával, sőt, ha jobban belegondolunk, még Kínával is- az élet egész területére kihat. Japánban a művészet, az esztétika szervesen összeforrt a hétköznapi élettel, ott van a gondolkodásban, a ruházkodásban, a gyermeknevelésben, az egymással való kommunikációban, és hát az étkezésben, ami bizony számunkra igen szokatlan lehet, de érdekes módon, Davies és Osamu könyve ezzel foglalkozik legkevesebbet- ezzel is igazolva, hogy a szerzőpáros a dolgok mélyére hatol, nem elégszik meg felszíni jelenségek felszínes magyarázatával. 

Nagyon nehéz lenne gyakorlatban is betartani a kenkyo-t, a japán emberek kötelező szerénységét. A Felkelő Nap Országában egyszerűen nem illik dicsekedni. Persze, akkor hogyan ismertetnénk meg a világgal a képességeinket, kérdezhetnénk, de erre az a válasz, hogy úgy kell szerénynek lenni, hogy mások dicsérjenek meg, s ne te magasztald fel magadat. Nem lehet könnyű. 
A japán társadalom közösségi társadalom. Az a fajta individualizálódás, ami a fejlett világ más részein végbement, arrafelé ismeretlen. A shuudan ishiki, a japán csoporttudat mindent meghatároz. mindenki közösségekbe, érdekcsoportokba születik bele, és ott is marad, hacsak fel nem lázad, de ez esetben nem sok esélye van az mindennapi boldogulásra. Ehhez képest a mi individualizálódott családjaink, szinglijeink eléggé lehangoló képet nyújtanak. 

Mert, ha valaki kézbe veszi A japán észjárás című könyvet, óhatatlanul összehasonlít. S ebből az összehasonlításból nem biztos, hogy mi jövünk ki győztesen...
Davies és Osamu Ikeno könyvét mindenkinek ajánljuk, aki meg akar ismerkedni Japánnal, vagy ott akar élni, vagy az élet furcsa szeszélye folytán oda kerül dolgozni. Remek könyv, közérthető, további kutatásra ösztönző.

Pallas Athhéné Kiadó, 2020.Ford. Dr.Rohonyi András.
pallasathenekiado.hu

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása