Georg Büchner:Danton halála
Ezt a könyvet azoknak ajánljuk,akiket egyaránt érdekel a történelem,a filozófia és a színház.
Georg Büchner a német drámaírás zsenije volt,1813-1837.között élt.Stílusát az irodalom-és színháztörténészek általában realistának minősítik,ebben szerintem nincs igazuk. A Danton halála című dráma (magyarul többször is megjelent könyvalakban)legfeljebb annyira realista,mint Csehov vagy Sartre. Büchner zsenialitása pontosan abban áll,hogy a valós cselekmény hátterében a drámaírás felemelkedik a filozófia szintjére.
Mert a történelwmkönyvekből ismerjük a cselekményt. Robespierre kivégezteti Dantont,megteremtve ezzel a nagy francia forradalom egyik legendáját. De Büchner nem a történelemről akar velünk beszélgetni.
Hanem Istenről.
Létezik erény? Pontosabban:létezik Erény?Ha létezik,mennyiben keresztény és mennyiben polgári,emberi alkotás? Mi az,amit megtehetünk az erény nevében? Lehet-e erényes az,aki ellensége a szabadságnak?
Isten teremtette a világot? Ha Ő teremtette,bele is avatkozik annak menetébe?Nem lefokozása Istennek,hogy felruházzuk az anyagot teremtő Úr erejével?Nem túl pitiáner dolog Istenről azt feltételezni,hogy anyagi létezőket teremt?
Ilyen és efféle kérdéseket tesznek fel Büchner karakterei. Úgy kérdeznek,hogy nincs benne kérdéseikben a válasz. Érezve kérdeznek. Mindeközben a cselekmény,azaz a történelem,halad előre a maga kiszámítható útján. Dantont kivégzik,de egyszer Robespierre-re is sor kerül...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése