Robin Cook:A gyötrelem éve

 Robin Cookot elsősorban izgalmas orvos-krimijeiről ismerjük, e témában talán még mindig a világ vezető írója. A gyötrelem éve című könyv azonban teljesen más. Cook azt írja meg, milyen érzés volt az amerikai közegészségügyben gyakornoknak lenni. Egy év tanulás, éles körülmények között.
Ha azt gondoljunk, hogy Szerző ódákat zeng az amerikai egészségügyről, akkor tévedünk. Cook nagyon is kritikus, elképesztően őszinte. Valószínűleg a kórházi sorozatok kitartó nézői nem fogják szeretni ezért.
Milyen problémákat is lát Robin Cook kora amerikai egészségügyével kapcsolatban?
-A rendszer olykor felfalja az egyént, bürokratikus az ellátási rendszer
- A gyakornokok túlterheltek, alig alszanak, olyan feladatokat is végre kell hajtaniuk, melyeket egy felkészült nővér is meg tudna oldani.
- A betegek főleg az alsóbb társadalmi rétegekből kerülnek ki, a gazdagabbak megengedhetik maguknak a magán-egészségügyi ellátást
- Orvosok ( különösen a sebészek) fölényeskedése a gyakornokokkal.
- A kórházak sokszor elképesztően rossz higiniés állapota. Aki amerikai kórház-sorozatokat nézett, talán ez a legnagyobb csalódás. Patkányok, csótányok szaladgálnak a folyosón, olykor a kórtermekbe is bemerészkednek.
- A gyakornokoknak olykor rossz híreket is kell közölniük, erre nincsenek felkészítve. Ez elképesztő pszichés terhet jelent fiatal férfiak és nők számára.
- A kudarcok elkendőzése, felelősség-hárítás
- A gyakornokok, mivel normális magánéletet teremteni nem tudnak, a könnyen kapható nővéreket veszik célba, legtöbbször sikerrel.
- A gyakornokokat legtöbbször nem tanítják meg a sebészet alapműveleteire, pl. sebvarrásra sem. A kórházakban viszont éles helyzetben, valódi betegeken kell helytállniuk.

Az a helyzet, hogy a valóság legtöbbször érdekesebb a kommersz képzetektől áthatott fikciónál. A gyötrelem éve számomra a legérdekesebb Robin Cook-könyv. Ledöbbentő, az ember szája tátva marad. Minden illúzió odalesz, ami az amerikai egészségügyi rendszerhez kapcsolódik. Kinek jánljuk ezt a könyvet? Hát, orvostanhallgatóknak. Nekik nagyon.

Hogy aztán, ha egy magyar vagy bármelyik európai orvostanhallgató elolvassa ezt a könyvet, ráismer saját országa egészségügyére, azon nincs mit csodálkozni...Mondjuk, hogy mindez pusztán a véletlen műve. Magát a könyvet inkább más csak antikváriumokban lehet megtalálni.

IPC Könyvek, fordította Sinka Erika, 1990.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása