Ed McBain:Karácsonyi ajándékok

 Ed McBain a huszadik század egyik legjobb amerikai krimiírója volt. Karácsonyi ajándékok című könyvében egy igen-ige régi bűnügyi eljárásjogi kérdést feszeget:szabad-e a nyomozónak valakit azért gyanúba vennie, mert az illető nem úgy viselkedik, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható. Ha végigolvassák Kedves Látogatóink a spoilert, érteni fogják, mire gondolok. Úgyhogy következzék is a spoiler!

New Yorkban játszódik a történet, az 1970-es évek elején. A városon kiütött a karácsonyi pánik, mindenki az utolsó pillanatban igyekszik karácsonyi ajándékokat vásárolni. Carella nomozó is már inkább hazafelé gondol, semmint a munkájára. Ebben a helyzetben váratlan és szokatlan gyilkossági eset történik. 
Egy középosztálybeli, többek között portai szolgálattal is rendelkező társasház egyik második emeleti lakásában( az emeletnek még lesz jelentősége) holtan találják Mst.Fletchert. Kegyetlenül ölték meg, halála után még meg is forgatták a kést a hasában. Carella és csapata betörésre gyanakszik, mivel nyitva volt az egyik ablak. Azt gyanítják, hogy tettes valami rabló lehet, aki azt hitte, üres a lakás, ám legnagyobb meglepetésére otthon találta az áldozatot,verekedni kezdtek, a rabló pedig szúrt. Lábnyomok is megerősítik ezt a teóriát. 
Csakhogy az áldozat férje, egyben a holttest felfedezője,óriási meglepetést okoz a nyomozóknak. Semmi jelét nem mutatja megrendültségnek, sőt, a nyomozók előtt kijelenti: örül, hogy felesége meghalt, még meg is jutalmazná a tettest, mert az asszony velejéig gonosz volt, rengeteg sérelmet okozott neki. Mr. Fletcher ügyvéd, nagy tárgyalótermi tapasztalattal, úgyhogy szokatlan érzelmi reakciója ( pontosabban:a megszokott érzelmi reakció hiánya) ellenére óvatosan, kesztyűs kézzel közelítenek hozzá. A nyomozást megkönnyíti, hogy akad egy szemtanú, a házban lakó csinos, fiatal lány, aki látott egy férfit kiugrani a második emelti ablakból- arra a kérdésre, hogy akkor miért nem hívta a rendőrséget, nem tud kielégítő választ adni. A fiatal lány szerint a betörő/gyilkos a másodikról ugrott ki, a talpnyomokból a technikusok megállapítják,hogy biztosan eltört vagy kificamodott a bokája. körbekérdezik a környéken praktizáló orvosokat, nem kezelt-e valaki aznap egy dagadt vagy törött bokájú beteget. Szerencsével járnak a nyomozók, Ralph Corwin, aki ismert narkós a környéken, éppen bokaficamát kezeltette, amikor a rendőrök rajta ütnek, még mindig nem tud járni. Azonnal elismeri,hogy ő követte el a bűntényt. Szépen, pontosan, a bizonyítékokkal egyezően elmondja, hogyan történt az eset. Minden stimmel, lehet menni karácsonyozni. 
Carella nem így gondolja.
Szerinte túlzottan tökéletes az egész.Ő a férjet gyanúsítja. Fletcher, az áldozat férje, vacsorázni hívja a nyomozót. Jó éttetemben jobbnál jobb ételekkel kínálja. Carellának végig az az érzése:Fletcher azt akarja tudni, elfogadják-e Ralphot bűnösnek, lezárta-e a rendőrség az ügyet. A vacsora után Carella csapata éles üzemmódba kapcsol:mindenkit megfigyelnek, még a fiatal lányt, a szemtanút is. Csakhogy a megfigyelést végző nyomozót három férfi összeveri. Az áldozatról pedig kiderül, hogy prostituált volt,akár pár dollárért is lefeküdt férfiakkal. Carella nem érti, mi szüksége volt erre, hiszen kifejezetten jómódúak voltak...és itt a vége a spoilernek. 

Ajánljuk ezt a könyvet minden krimirajnogónak, nagyon összetett cselekmény, extra karakterek, a könyv végén pedig, ahogy klasszikus krimik esetében lenni szokott, szépen leegyszerűsödik minden, és választ kapunk a kérdéseinkre. Aki pedig történészi szemmel olvassa Ed McBain:Karácsonyi ajándékok című könyvét, az rengeteget megtudhat az 1970-es évek Amerikájáról és New Yorkjáról. 


Magvető,1981,Albatrosz sorozat, fordította Csillag Veronika

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása