Schmidt Attila:Véreskezűek

 Schmidt Attila:Véreskezűek című könyvében olyan bűntényekről olvashatunk,melyek az 1970-80-as években történtek meg,Magyarországon. Különlegessége a könyvnek,hogy a fejezetek végén a Szerző beszélget az elfogott és elítélt bűnözőkkel. Nagyon tanulságos. Spoiler gyanánt idézzünk fel néhány tragikus történetet a könyvből!

Rumi Bélával a siralomházban beszélget Schmidt Attila. Az elkövető a lehető legsúlyosabb büntetést kapta,mivel-a bíróság szerint előre megfontolt szándékkal-megölte szeretőjét és annak férjét. Rumi az előre megfontoltságot tagadja. Szerinte Horváthné és a férje támadt rá,amikor randevúra indult.Horváth ráugrott hátulról,ő pedig csak védekezett,féltette az életét. A tanúk és a helyszínen talált bizonyítékok azonban teljesen mást mondanak.A vádhatóság szerint az elítélt akarta megölni a szeretőjét,a férj védte a feleségét,eközben érte a halálos késszúrás.Azután,hogy szemtanú ne maradjon,Rumi megölte a szeretőjét is,harminc késszúrással.Az elítélt szerint a tanúk,azaz a falubeliek összefogtak ellene. Semmilyen megbánást nem tanúsít.Arra viszont nem tud magyarázatot adni,miért vitt magával az állítólagos randira egy kést...

A varrónő ékszerei című történet hősei egy betörőbanda és egy hozzájuk csatlakozó huszonéves sofőr,Tibor. Tibor le van égve,elégedetlen a vállalattól kapott fizetésével. Sokat kocsmázik,egyszer pedig elsikkasztotta a benzinpénzt. Szóval,Tibor éppen pénz nélkül van,panaszkodik egy barátjának,aki bemutatja őt egy,börtönből frissen szabadult betörőnek,Szelesnek. Ő beveszi az új fiút a bandába. Betörnek,csak készpénzt lopnak,de azonnyomban el is költik. Aztán valaki súg nekik:a közelben lakó varrónőnek rengeteg pénze van.Csakhogy a közelben dolgozó kisipsrosokbúgy tudják,a varrónő szegény,mint a templom egere. A bandatagok megölik a varrónőt,megtalálják a rengeteg elrejtett ékszert,pénzt. Csak az a baj,hogy már azonnal a rendőrség látókörébe kerülnek. Amikor ugyanis Tibort bemutatták Szelesnek a sarki kocsmában,véletlenül épp ott iddogált két zsaru. A lebukás és a kegyelemből életfogytiglanra változtatott ítéletet Tibor túl szigorúnak érzi,szerinte a bíró nem mérlegelte elég alaposan az enyhítő körülményeket. 

Annak idején az egész országot felkavarta Gombos Tibor  emerbölési ügye. A férfi Lengyelországba utazott feleségével.Egyik éjszaka az asszonyt baleset érte,az első jegyzőkönyv szerint elesett egy patak partján,beverte fejét egy kőbe, és belefulladt a vízbe. Kiderült,hogy a férfi nagy összegű életbiztosítást kötött feleségére,havi jövedelme közel egyharmadát tette ki a biztosítási díj. Ez szemet szúrt a magyar nyomozóknak,akik újabb vizsgálatot kértek az asszony holttestére. Kiderült,hogy van egy ütésnyom a tarkón,amelyet emberi kéz okozott,még a vízbefulladás előtt. Gombost életfogytiglanra ítélték. A férfi találkozott Schmidt Attilával a börtönben,és mindent tagadott,egyik beadványt írta a másik után,perújrafelvételt akart,de az csak ak kor lehetséges,ha új,döntő bizonyíték kerül elő,erről pedig esetünkben nem volt szó. Schmidt egyértelműen Gombost tartja gyilkosnak.(A történet utóélete:Gombos,szabadulása után belépett egy párt vámospércsi szervezetébe,ám,mivel eltitkolta büntetett előéletét,kizárták onnan). A bűnösséget közvetett módon alátámasztja az is,hogy Gombos és felesége,az esetet megelőzően,már több biztosítási csalást is elkövetett. 

Kinek ajánljuk Schmidt Attila:Véreskezűek című könyvét?Mindazoknak,akik szeretik a krimit. A valódí bűnügyekről szóló könyvek éppoly izgalmasak,mint a fikciós krimik. Az élet olykor a legjobb fantáziával bíró krimiírót is felüliŕja. 

Garabonciás Könyvkiadó,Budapest,1988.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása