Mattyasovszky Jenő:Hód és a lábon járó őrület

A Hód és a lábon járó őrület Mattyasovszky Jenő talán egyik legkülönlegesebb Hód-könyve, cselekményvezetése, jellemábrázolása kissé eltér a sorozat többi kötetétől. Egy rövid spoilert közlünk, aki nem kedveli, ugorja át, a könyvet pedig minden krimiszeretőnek ajánljuk, jobb antikváriumokban még beszerezhető..

A cselekmény egy ital körül forog. Kundermann vezérigazgató cége szórakozási lehetősget nyújt gazdag üzletembereknek, lányokkal, fürdővel, minden földi jóval. Közben felszolgál nekik egy italt, amely enyhén bódító hatású, alapja pedig olyan gyenge minőségű helyaljai bor, amit exportra alkamatlannak ítéltek ( magyarul:a hegyaljai borok selejte). A lányokat pedig Magyarországon keresztül szerzi be a cég, egyszerűen megszólítanak csinos lányokat, és remélik, hogy a hölgy mindenre kapható. Ha nem,akkor  nincs gond,keresnek mást. 
Az egyik ilyen beszervezési kísérlet balul üt ki, egy fiatal, szerény, kedves lányt holtan találnak. A rendőrség és az elhárítás már hónapok óta dolgozik az ügyön, nem akarják, hogy sajtó és mindenféle kíváncsiskodó beleártsa magát a dologba, ezért öngyilkosságként zárják le az ügyet. Csakhogy a rokonok sejtik, hogy valami nem stimmel, gyilkosságra gyanakszanak. Hód beépül az áldozat munkahelyére, mint fűtésszerelő. Hamar rájön, hogy gondnok gyanús: magában ordítozik, lakásából különös hangok hallatszanak, s ezekre a férfi nem tud elfogadható magyarázatot adni. alapos nyomozás után kiderül, hogy a gondnok féltestvére Kundermann vezérigazgatónak. A gazdag rokon kiviteti a sérült gondnokot Németországba, póbálja rávenni, hogy költözzön oda. Gyanítja ugyanis, hogy derék rokonának furcsa idegállapota összefüggésben lehet azzal az itallal, amit a cég gyárt. Miután Kundermann több emberét is kinyírják, a férfi Magyarországra jön, de el kell menekülnie. Rendkívüli módszerhez folyamodik, de Hód és kollégái leleplezik. 

Ez a könyv tipikus darabja a magyarországi rendszerváltás közeledtét érző, ám még a hagyományos Kádár-kori formákat fenntartó bűnügyi bestsellernek. A rendőrök és az egyéb nyomozati szervek jókat évődnek egymással, de az akciók már előlegezik a kilencvenes éveket. Kordokumentum?- kérdezhetnénk. Az azért nem, inkább látlelet a szocializmus állásáról. 

Népszava Lap -és Könyvkiadó, 1986. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása