Jodi Taylor:Egyik átkozott dolog a másik után

 A könyv címe Arnold Toynbee brit történész egyik-mottóként is idézett-aforizmájára utal,miszerint a történelem nem más,mint egyik átkozott dolog a másik után. Jodi Taylor műve szerencsére nem kultúrpesszimista,hanem nagyon is élénk,eleven,jó humorú,modern sci-fi,illetve inkább kalandregény,de ezt Olvasója válogatja.

Következzék egy rövid spoiler,aki nem szereti,a következő bekezdés aljáig ugorjon!A főhős és narrátor Madeleine Maxwell (becenevén Max,de azért nőről van szó)ambíciózus fiatal történész,aki egykori tanára révén állást kap a St. Mary Történettudományi Kutatóintézetben. Különleges feladatokra képzik ki a munkatársakat:vissza kell utazniuk az időben,személyesen át kell élniük a múlt valóságát,dokumentálni kell mindent,így kell korrigálni történeti tudásunk hiányosságait. Mindeközben kívülállónak kell maradni,nem szabad beavatkozni az események menetébe. Ez nem minden jelöltnek sikerül. A peterloo-i vérengzéshez kiküldött munkatárs például megpróbált megvédeni egy anyát,kis híján meghalt,nem lett belőle munkatárs. Max teljesíti a kemény kiképzést-melynek utolsó feladatában arra kíváncsi a vezetőség,mennyire tud  a jelölt csalni. Max teljesíti a sokszor abszurd feladatokat,megkapja kinevezését. Első bevetése:a westminsteri székesegyház alapjainak lerakása. Egy titokzatos kő,amely fentről lezzhan,majdnem eltalálja egy lezuhanó hatalmas kő. Második bevetése az első világháború idejére esik:ki kell derítenie,hogyan semmisült meg egy tábori kórház. Max kideríti,hogy belső szabotázs történt.

A harmadik küldetés a legizgalmasabb. Sussmann kollégával a dinoszauruszok korába kell visszamenni. Hónapokon át készülnek a küldetésre,meg is érkeznek baj nélkül. Max teljesíti is a feladatokat,Sussmann professzor viszont valami egészen másban töri a fejét...- és akkor itt a vége a spoilernek. 

Jodi Taylor könyve a maga keresetlen, eredeti módján meghökkentő. Azon túl, hogy fantasyként is olvasható, nagyon markáns értékelését adja az egyes történelmi eseményeknek, koroknak. A könyvet leginkább a tizenéves korosztálynak ajánlom, arra ugyanis kiválóan alkalmas az Egyik átkozott dolog..., hogy megszerettesse a manapság egyre figyelmetlenebb és nehezen leköthető középiskolásokkal a történelmet. Lehet, hogy pontosan ez volt a Szerző és a Kiadó eredeti szándéka is, nem tudom. Mindettől függetlenül felnőtt Olvasók is kézbe vehetik ezt a remek könyvet, jól lehet szórakozni rajta. 

Na, és az időutazás?- kérdezhetnék sokan, miután elolvasták e recenziót. Azt gondolom, egyszer lehetséges lesz. múltba, jövőbe, történelembe, távoli tájakra fog bennünket repíteni a...mi is? Időgép? De ez, szerintem, még odébb van. Időben odébb, úgy értem. 

Metropolis Media Group,2017.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása