Henrik Seyffarth:Lazíts és légy egészséges!

 Tulajdonképpen nincs abban semmi új, hogy laza és egészséges testtartással jobb élni, mint görcsösen, mereven. De hogyan valósítsuk meg ezt a gyakorlatban? Erről írt könyvet Henrik Seyffarth. Bár a mű az 1960-as években jelent meg először magyarul, gondolatai mai napig érvényesek. 

A könyvből megtudhatjuk, milyen az egészséges ülés, milyen széktámlát válasszunk munkához, tanuláshoz, szórakozáshoz- egyáltalán:válasszunk-e támlás széket, vagy jobb a támla nélküli? Képet kapunk arról, egészséges-e a vigyázzállás, érdemes-e hátrahúzni vállunkat, hogyan hat mindez a gerinc görbületére? Lehet-e goymorfekélyt kapni helytelen testtartás következtében, s ha igen, hogyan lehet ezt gyógyítani? Létezik-e olyan, hogy írásgörcs, írásmerevség, hogyan kell ezt kezelni a tanítónak és a szülőnek? A háziasszonyok milyen pózban vasaljanak, varrjanak, hogy sem izmaikat, sem csontjaikat, porcaikat ne terheljék túl? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kapunk választ a könyv első részéből. 

A második rész egy akkoriban újnak számító fogalommal, a stressel ismerteti meg az Olvasót. Szrző sorra veazi, mi okozhat stresst: munkahelyi konfliktusok, megromlott házasság, megfelelés a környezetnek, túl sok feladat bevállalása, felesleges aggódás a gyermekekért stb. Mivel a könyvt még a 20. század közepén adták ki, nem szól olyan dolgokról, hogy szerencsejáték-függés, számítógéptől való függés. Viszont részletesen taglalja a stress tüüneteit:mellkasi fájdalom, permanens szorongás, változó hangulat, fáradtság, ingerlékenység. 

A könyv harmadik része A túlterheléses betegségek kezelése és megelőzése címet viseli. Legjobbnak a pihenést és lazítást tartja a Szerző, de szól a hőkezelésről, fénykezelésről, masszázsról, injekciós terápiáról ( cortison), röntgenbesugárzásról, ultrahangról. Szól a kezeléseknek a munkahelyi teljesítményre kifejtett pozitív hatásáról. 

A Lazíts és légy egészséges! nem korszerű orvosi szakkönyv, azóta már sokkal komolyabb kutatások sokkal differenciáltabb eredményeket mutattak fel. Orvostörténeti szempontból érdekes, hogyan is látta a 20.század közepén a modern orvostudomány a túlterhelés és a stressz problémáját. 

Gondolat, Budapest,1972.
Fordította:Dőri Tibor

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása