Jurij Bondarev:Játék

 Bondarev ezt a könyvét 1981-1983. között írta,magyarul 1986-ban jelent meg. A Szovjetunióban még a kőkemény kommunista rendszer az úr,de azért kellő óvatossággal,már lehet beszélni tárasadalmi problémákról:az ifjúság új értékrendjéről,a középgeneráció hitevesztettségéről,az alkoholizmusról,a fogyasztói értékrend eluralkodásáról. Sőt,még Istenről is. 

S ha már lehet beszélni,Bondarev:Játék című könyvében meg is teszi. Megoldást persze ő sem tud a problémákra,de a hatvanas évek hurráoptimista szocreál irodalmához képest már a problémafelvetés is előrelépés. 

A regény főhőse,Krimov,sikeres szovjet filmrendező,díjat nyer Párizsban,de nem vágyik Nyugatra. Hazamegy,otthon azonban döbbenetes hír várja:nem engedik leforgatni új filmjét. Ennek az az oka,hogy a kiszemelt főszereplő,Irina,titokzatos körülmények között meghalt,állítólag belefulladt egy tóba. Baleset?Öngyilkosság?Netán gyilkosság? Nem lehet tudni. Azt viszont mindenki rudta,hogy Krimovnak viszonya van Irinával. A botrány elmúltáig a vezetés jegelni akarja Krimovot. Akinek ez,persze,nem tetszik,és botrányos veszekedéseket rendez a filmgyár bürokratáival. Ez a szovjet korszakban nem éppen jó jel...

A Játék viszont kitűnő regény. Nagyon szép tájleírások, filozofikus párbeszédek jellemzik a művet. Különösen magával ragadja az Olvasót Krimov és az amerikai rendező beszélgetése és rendhagyó városnézése. De külön elemzést lehetne írni Krimov és családja kapcsolatáról. A feleség,Olga,óriási karakter,nemkülönben a nősülni szándékozó Vlagyimir fiú,akivel apja sosem jött ki jól.

A kommunizmus azóta véget ért,tán igaz sem volt. A történelem régen magába dolgozta. A Bondarev-kaliberű írókat mégsem kellene elfelejteni. A Játék remek könyv,minden irodalomkedvelőnek csak ajánlani tudom.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása