George C. Williams:A pónihal lámpása. Terv és cél a természetben

George Williams könyve lényeges, mint a só, mint a víz. A pónihal lámpása.Terv és cél a természetben  című munka ugyanis nem valamely természettudományos elmélet modernizálása, vagy éppen mindenűron való tagadása. Williams azt akarja bizonyítani, hogy az élőlények képesek alkalmazkodni, és az alkalmazkodás során új tulajdonságra szert tenni. Röviden így írhatnánk le az ún. adapcionista elméletet. Ezen adapció során alakult ki- legalábbis a Szerző szerint- a pónihal lámpása.

Hogyan vélekedik a Szerző Darwinról? Elutasítja a tudománytörténetben uralkodó azon nézetet, miszerint a darwini evolúció valamiféle forradalom lett volna. Szerinte " Az evolúció gondolata úgyszólván a levegőben volt..." (25.o.). Williams szerint Darwinnak igaza volt evolúciós elméletét illetően, csak az a kérdés, hogy a darwini gondolatrendszer alapját alkotó folyamatok minden esetben pozitívan hatnak-e az élővilág fejlődésére. A természetes kiválasztódás például hathat károsan is, mivel- például a szaporodásban- a nőstény az adott környezetben legjobb hímet választja. De mi történik akkor, ha a környezet hirtelen változik? Akkor lehet, hogy az addig senki által nem választott hím kerül előre a rangsorban. Williams szerint tehát a természetes kiválasztódás inkább konzervál, semmint fejleszt. Nagyon érdekes gondolatmenet, ha valaki nem az egész könyvet, csak ezt a fejezetet olvassa el, már nyertesnek tekintheti magát. 

Williams ezután sorra veszi az élőlények azon szerveit, fukncióit, ahol az adaptáció megfigyelhető. Idegrendszer, ingerületávitel, az ivarsejtek méretének változása, mind-mind az adaptációs elméletet igazolják. Nagyon előremutató az " Agy, mint gép"című szövegrész. Napjainkban, a mesterséges intelligencia korában jó tudni, hogy ennek a világnak is megvoltak az evolúciós előzményei. 

Kinek ajánljuk Williams könyvét? Biológiában, természettudományokban már valamelyest jártas embereknek, akik szeretnének valami újat, érdekeset, de nem forradalmit és nem gyükeresen új paradigmát eredményező könyvet olvasni. Kitűnő, élvezetes olvasmány, nagyon sokáig gondolkodunk rajta. Bennünk él.

KULTURTRADE Kiadó, 1997. Ford.:Béresi Csilla

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása