Székely Éva:Sírni csak a győztesnek szabad

 Újra kiadták! El sem mondhatom, mennyire örülök annak, hogy Székely Éva olimpiai bajnok úszónk immár klasszikussá emelkedett életrajzi könyvét újra kiadták! Ha van könyv, amit minden magyar embernek el kellene olvasnia akkor ez az. Sírni csak a győztesnek szabad...

Igazából erről a könyvről nem lehet rövid könyvajánlót íni. Mert ennek a káprázatos szövegnek melyik részét emelhetnénk ki: azt, hogy a tizenéves Székely Éva hogyan élte túl a második világháború borzalmait egy védett házban, vagy azt, hogyan tanította meg úszni a rábízott két csöppséget? Hogyan ért el olimpiai negyedik helyezést lázas betegen, vagy hogyan reagált arra, hogy lánya, Gyarmati Andrea, nem lett olimpiai bajnok? Ennek a könyvnek miden sora Olvasóért kiált. 

Napjainkban annyi, de annyi önfejlesztő könyvet adnak ki, melyekben sikeres, vagy magukat annak tartó emberek próbálják megtanítani olvasóikat arra, hogyan legyenek ők is sikeresek, boldogok. Székely Éva szinte azonnal leszögezi, hogy igazából egy titka van a sikernek: a tehetségre alapozott alázatos, kedvvel végzett, szorgalmas munka. Hogy ez hová vezetett az ő esetében, milyen korszakos alakja lett ő a magyar és nemzetközi úszósportnak, azt mutatja hatalmas eredménylistája, amit még végignézni is motiváló, önmagában. Sajnos, napjainkban sok ember nem az alázatban, hanem a hülyeségben keresi élete célját, amit meg is talál, aztán meg lelkileg belerokkan. Nagyon jó üzenet ennek kornak Székely Éva élete és pályafutása.

És hogy sportoló nőből nem lehet jó anya? Dehogynem!

Már csak egy gondolat:napjainkban sokat vitatkoznak arról, melyik könyv legyen a kötelező olvasmány a középiskolában. Én javasolnám a Sírni csak a győztesnek szabad c. olvasmányt. Mindenki épülésére.

Helikon, 2018.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása