Sánta Ilona(szerk.):Politikuspályák

 A Társadalmi Szemle című folyóirat 1982-83-ban cikksorozatot közölt a 20.század szerintük legfontosabb magyar politikusainak életéről, pályájáról. Ezt a cikksorozatot adta ki könyvben 1984-ben a Kossuth Könyvkiadó, Sánta Ilona szerkesztésében.

Milyen is ez a könyv, milyen is volt az a kor, amelyben megjelent? 1984:még tart a kommunizmus, még nincs peresztrojka, nincs glaznoszty, de azért a levegő már kicsit tisztul, a szellemi és képletes bilincsek oldódnak. A Politikuspályák alapvetően marxista szemléletű mű, éppen ezért minden rosszat, ami történt Magyarországgal, vagy a fasizmusnak, vagy a marxizmus eltorzulásának tudnak be. Rákosi Mátyás éppenúgy eltorzult marxista- érdemeinek elismerése mellett- mint Révai József, akinek nem szólnak a kultúrpolitikában felvillantott rendcsináló politikájáról, szólnak viszont arról a fantasztikus elméleti munkáról, amit Adyval, József Attilával kapcsolatban kifejtett, illetve ódákat zeng Szerző a népfrontpolitikáról, melynek érdekében Révai annyira agitált.
Szakasits Árpádból szellemi embert faragnak, s sajnálkoznak, hogy nem írhatta meg memoárjait. Tildy Zoltán haladó szellemű polgári politikus, aki " fokozatosan jutott el odáig, hogy együttműködjék a munkásosztály politikai szervezeteivel". Vida István Tildy politikai szereplését emberi kisiklásnak tartja, ami talán nem következett volna be, ha 1948-ban nem állítják félre. 
Mindszenty József, legalábbis a könyv szerint, nem a munkásosztály vezető szerepének kivívásán fáradozott, hanem hivatásrendi korporációs társadalmat akart megvalósítani, olasz példára. 

Szóval, kilógott a lóláb. A Társadalmi Szemle igencsak ultramarxista csapata megérezte, hogy valami más jön. Megpróbált óvatosan nyitni. Az ötvenes éveket elítéljük, ami aztán jött, az jó. Odamondogatunk Mindszentynek, de azért jelentősnek ismerjük el ( ne feledjük, hogy korábban egyetlen pozitívumot sem lehetett leírni a katolikus egyház korábbi vezetőjéről.Itt legalább annyit, hogy küzdött a nyilasok ellen.). Szóval, kommunisták is vagyunk, gondolták a cikksorozat és a könyv alkotói, meg polgáriak, meg a reformszocializmus emberei is. 
Ebből a gondolatkavalkádból kijött egy mára használhatatlan, inkább csak a történetírás története iránt érdeklődők számára érdekességeket kínáló mű. 
Hát akkor- ajánljuk nekik. 

Politikuspályák. Szerk:Sánta Ilona. Kossuth Kiadó, 1984.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása