Mario Vargas Llosa:Pantaleón és a hölgyvendégek

 A világhírű perui író, Mario Vargas Llosa Pantaleón és a hölgyvendégek című könyve mindent letaroló társadalmi szatíra ugyan-mégis van benne valami végtelen szomorúság,az élet körforgásának szívszorító unalma. A regény cselekménye az 1950-es évek Perujában játszódik,főhőse egy tehetséges,intellegens katonatiszt,Pantaleón Pantoja. 

Felettesei előléptetik Pantaleónt századossá, és azon nyomban rá is bíznak egy titkos feladatot. Az Amazonas mentén állomásozó hadosztályok zömében újonc fiataljai egyszerűen nem bírnak magukkal. Isznak,részegen megtámadják a nőket,olykor teherbe is ejtik őket. Pantaleón azt a feladatot kapja,hogy szervezzen a katonáknak-bordélyházat.

Az addig példás családi életet élő katonatiszt egy régi raktárban rendezi be a létesítményt. Több,mint kétezer lány dolgozik itt,szabályszerű nagyüzemi szervezeti formában. Csakhogy a dolognak híre megy a civilek körében is,ez pedig kikezdi a perui hadsereg becsületét. Úgyhogy felülről közbelépnek...Azonkívül főhősünk kicsi felesége és édesanyja (ők ketten,ahogy az már szokás,utálják egymást) sincs igazan oda ezért az új küldetésért.

Mario Vargas Llosa talán leghumorosabb regénye a Pantaleón és a hölgyvendégek. Az élet abszurditásáról szól,pontosabban arról,hogyan reagálnak az emberek és az intézmények a társadalmi normaszegésre. Mi az a határ,amit az ember még elfogad? Hol kezdődik a kitaszítottság?

Ezekre a kérdésekre is választ kapunk Vargas Llosa mesterművéből. 

Fordította:Huszágh Nándor. Magyarul több kiadásban is megjelent a Magvető Könyvkiadó gondozásában.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása