Kunszabó Ferenc:Jászföld

 Kunszabó Ferenc:Jászföld című könyve az 1945 utáni magyar szociográfiai irodalom kiemelkedő alkotása. Haszonnal forgathatják nemcsak szociológusok,hanem a Kádár-korszak történelme iránt érdeklődők is.

Megtudhatjuk,mi a különbség jászok és kunom között,s hogy ez a különbség miképpen manifesztálódott gazdaságban,életmódban,társadalomban,politikai hovatartozásban. Rövid,de nagyon mély,lényegretörő történelmi áttekintést kapunk a vidék és népe sorsáról,Károly Róbert idejétől kezdve a Rákóczi-szabadságharcon át egészen az 1960-as évekig. Nagyon nagy tapintatra vall,hogy elkerüli az 1950-es évek részletes taglalását. 

 Emberi sorsokon keresztül ismerhetjük meg,hogyan bontotta szét az ipari társadalom a tradicionális jászsági pásztor-és parasztlétet. Hogyan lett valakiből csepeli munkás,majd tért vissza mégis a Jászságba,részben honvágytól hajtva,részben felsőbb utasításra. Az interjúk-nevezhetjük inkább önvallomásoknak-annyira egyediek, rögtön meg is fogják a 21.század Olvasóját.

A Jászföld című könyv fő gerincét a két nagy gyár,az Aprító és a Hűtőgépgyár múltja és jelene alkotja. Megismerkedünk alkalmas és alkalmatlan vezetőkkel,lánglelkű újítókkal,unott és ambíciózus munkásokkal,több szórakozási lehetőségért küzdő fiatalokkal. Nagyon sok statisztikai adat segíti ezt a megismerést.

Kunszabó Ferenc könyve mégsem száraz. Van benne valami furcsa költőiség,beleérzőképesség. Ez persze részben annak is köszönhető,hogy Szerző a Jászföldön született. De ez csak részben ok. Az igazi ok inkább Kunszabó Ferenc írói és történészi tehetségében keresendő. Mert ez a tehetség bizony nagy. És remekül megtalálta témáját is.

Szépirodalmi Könyvkiadó,1980,Budapest

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Cormac McCarthy:Az utas/Stella Maris

Krasznahorkai László:Megy a világ

Guy de la Bédoyére:Praetorianusok.A római császári testőrség felemelkedése és bukása