Claire Kenneth:Panoptikum
Claire Kenneth Kölcsey Kende Kláraként született Budapesten. A történelem úgy alakult, hogy amerikai emigrációba kényszerült. Bár Magyarországon is jelentek meg kisregényei, novellái, igazi bestseller-íróvá Amerikában vált. Ott született Panoptikum című könyve is, amely egy kisregényt és 11 novellát tartalmaz. Nagyon könnyed, olvasmányos stílusú művek- ugyanakkor nem felszínesek. Kenneth nagyon érti, hogyan kell beférkőzni az Olvasó szívébe.
Rövid spoilerekkel szeretnénk kedvet csinálni az olvasáshoz.
A Panoptikum című kisregény főhőse Judith, az emigrációban élő, magyar származású grófnő. Már idősödik, de azért még jó karban van. Elhatározza, hogy egy hétre vendégül látja élete három legnagyobb szerelmét. A három férfi el is forgadja a meghívást. Iván katona volt, ludovikás, magas, fess fiatalember, ám a második világháborúban, a Don-kanyarnál megsebesült, soha többé nem volt igazi férfi. Akkoriban már tervezgették Judithtal a házasságot, ám a férfi annyira szégyellte betegségét, hogy szó nélkül otthagyta menyasszonyát.
Félix a harmincas évek hírhedt budapesti aranyifja volt. Eredetileg jónevű családból származó arisztokrata, csakhogy alföldi birtokán már annyi volt a jelzálog, hogy kellett valami pénzforrás. Judithba Félix szerelmes volt, tiszta érzésekkel viseltetett iránta, ugyanakkor a gazdag hozomány is jól jött volna. A család Félixet hozományvadásznak minősítette, és elküldte.
Zoltán színész volt, és egy elképesztő gazdagsáhú Anna-bál után ismerkedett meg Judithtal. A férfi megnyerő külsejű volt, de sohasem tudott igazán nagy művésszé válni. Amerikába emigrált a háború után, s liftesfiútól kezdve Mikulásig mindent kipróbált. Zoltán sorsa példázza a magyar emigráció sorsát is....
Ahogy Judith felidézi szerelmeit, felidézi egész életét is. Amerikába emigrálása után hozzáment egy jónevű magánorvoshoz, akinél százötven dollár volt egy konzultáció. Házasságukat mindenki mintának tekintette, aztán a doktor halála után kiderült, ami minden házasságban a legrosszabb: a doktor úr kettős életet élt, japán származású asszisztensétől is volt gyereke. Százezer dollárt hagyott végrendeletben a lányra és fiára. A rossz kapcsolatok emléke, öröksége végigkísérte a családot.Még olyanra is volt példa, hogy homoszexuális férfiba szeretett bele egy nő.
A novellák közül igen érdekesnek és aktuálisnak érzem az Apák alkonya címűt. Kenneth azt a feminista irányzatot kárhoztatja, mely szerint egy anya éppen olyan jól fel tud nevelni egy gyereket, mint egy anya és egy apa. Nincs szükség a férfira-hangoztatják sokan. Kenneth ezzel nem ért egyet.
Nagyon megható és szívhez szóló Az első New York-i karácsony című mű.Amikor a Szerző és családja Amerikába emigrált, nemhogy a felső tízezerhez nem tartoztak, de semmijük sem volt. Kopott, ócska lakásban laktak, ahol a falról lejött a tapéta. Az első karácsony pedig elképesztő szegénységben telt. De vajon mit vettek ajándékba egymásnak?
Olvashatunk még ezen kívül igaz történeteket filmsztárokról, amerikai sévdekről, a Buckingham Palace-ról, és még sok más témáról. Nagyon érdekes, sokoldalú szerző Claire Kenneth, könyvei mindenki számára kikapcsolódást, felüdülést jelentenek.
Magyar Világ Kiadó, 1989.A Kiadónak weboldalát nem találtam, viszont a nagyobb antikváriumokban megvásárolhatók a könyveik.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése